„Чавките“ – библиографична ретроспекция за една интересна пропастна пещера.
Разлиствайки овехтелите страници на брой № 4 на списание „Турист“, издаден през месец април на далечната 1959-та година, попаднах на една много интересна статия за пропастната пещера „Чавките“ с БФСп № 1806, намираща се в землището на Свогенското село Дружево. Този факт силно ме зарадва и събуди интересът ми, тъй като съвсем скоро, на 28.07.2024-та година я посетих, заедно с Калоян Първанов и Даниел Колев. Тогава, тя толкова много ни хареса, че веднага разказахме за това на останалите, а аз даже съставих един кратък разказ, който можете да прочетете на следният линк: цъкни тук В следствие на това, само след няколко месеца, на 17.11.2024-та година Герасим Леков, Вихрен Петков, Иван Стефанов и София Ангелова, също се спуснаха в нея, за да я разгледат.
Ето и няколко кадъра от тогава:
Но да се върнем на статията, за която започнах да ви разказвам в началото. Размишлявайки, достигнах до заключението, че по някакъв начин, тя трябва да се запази във времето, но и да бъде достъпна за всеки, който желае да я прочете. Така, се роди идеята, да я споделя с вас. Ето я и самата статия, чиито автори са Таню Мичев и Владимир Бешков:
Споделих я, по „Viber“-а, и с Константин Стоичков от П.К.“Хеликтит“- София и така, заедно с него решихме да се разровим из личните си спелео библиотеки и из интернет пространството, за да видим каква още информация можем да открием за „Чавките“.
Първият материал, на който попаднах, бе публикуван на 65-та страница, в книгата на Петър Трантеев „Пещери туристически обекти“, издадена през 1965-та година. Ето, какво можем да прочетем в него:
Следващото, което открих, пък бе публикувано на страници 38-ма и 124-та, в книгата на Николай Джамбазов „Пещерите в България“, издадена през 1958-ма година. Ето каква информация се съдържа в тях:
- на страница 38-ма:
- на страница 124-та:
Последното пък ме подсети, че съвсем наскоро в интернет сайта „hinko.org“, бях попаднал на подобна публикация. Тя е озаглавена „Спелеонимия или топонимията на пещерите и връзката им с народния и пещерния фолклор“. В нея, също се споменават „Чавките“:
Търсенето на публикувана през годините информация за „Чавките“, обаче се оказа доста трудна задача и последното, на което успях да се натъкна бе, в брой 1-ви на „Инфо спелео“ - информационен бюлетин на БФСп, издаден през месец февруари 2000-та година. Ето, какво прочитаме в него:
За щастие обаче Константин Стоичков, също бе открил доста интересна информация за „Чавките“. Първият материал бе информация от сайта на П.К.“Хеликтит“-София от 10 юли 2004-та година, както и публикуван на 94-та и 95-та страници, в Годишника на П.К. „Хеликтит“ – София брой № 8 от 2005-та година. Ето ги и тях:
Следващото, което Коста ми изпрати, бе може би първият картон на „Чавките“ от картотеката на федерацията, както и една доста стара схема на разположението и:
Последното, открито от Коста, пък е съставеното от Иван Рашков „ Описание на пропастта Малката Чавка“ – БФСп № 5305, в което е записано, че отворът на пропастта „Чавките“, е най-сигурният ориентир за откриването и. Другото ценно, което се споменава е факта, че тя е открита през 1980 година, по време на експедиция на П.К.“Искър“- София. Но ето го и самото описание: